Felietony

źródło: Wikipedia

Humor

Aforyzmy


*

Największym nieszczęściem są wojny domowe

Blaise Pascal

 *

Materia to język, którym Bóg do nas mówi

Henri Bergson

 *

Wszyscy ludzie, którzy naprawdę wierzą w siebie, znajdują się w domu wariatów

Gilbert Keith Chesterton

 *

Umowa dżentelmeńska to wzajemne zobowiązanie, które łamie się w nadziei, że druga strona go dotrzyma

Harold Pinter

 *

Wszystkie książki historyczne, które nie zawierają kłamstw, są krańcowo nudne

Anatol France

 *

Jednej woli jednemu trzeba przedsięwzięciu,

Lepszy jeden wódz głupi niż mądrych dziesięciu

Adam Mickiewicz

 *

Największe rewolucje odbywają się w ciszy i w cieniu

Richelle Mead

 *

Szczęśliwy jest człowiek, który posiada to, co chce, a nie chce nic złego

św. Augustyn z Hippony

 *

Kto nie spodziewa się miliona czytelników, nie powinien napisać ani jednej linijki

Johann Wolfgang Goethe

 *

Sprawiedliwość jest silniejsza nawet od prawa

Menander

 *

Anielska cierpliwość wymaga diabelskiej siły

Aleksander Kumor

 *

Myśl jest jak wirus przeziębienia: wcześniej czy później zawsze kogoś dopadnie

Stephen King***Dowcipy i anegdoty


*

Ernest Rutherford, badacz promieniotwórczości, szczycący się swymi osiągnięciami w fizyce i patrzący z góry na chemików, ku swemu wielkiemu zdziwieniu dowiedział się, że przyznano mu Nagrodę Nobla w dziedzinie... chemii. Powiedział wtedy, że choć był świadkiem wielu przemian, to jeszcze nigdy nie obserwował tak szybkiej zmiany jak jego przemiana z fizyka w chemika.

*

 

Ludwik Pasteur był raz na przyjęciu wydanym na jego cześć. Na deser podano wiśnie. Wtedy uczony zażądał szklanki wody i mył każdą wiśnię przed spożyciem. Wszyscy patrzyli nań ze zdumieniem i zaciekawieniem, a on wykorzystał tę sposobność i wygłosił pogadankę o szkodliwości bakterii. Ale wskutek długiego mówienia zaschło mu w gardle i spragniony oraz roztargniony wypił duszkiem całą szklankę wody po wiśniach.

*

 

We Francji w drugiej połowie XIX wieku wyróżniał się talentem dziennikarskim markiz Henryk Rochefort-Lucay. Jako przeciwnik Napoleona III emigrował do Belgii. Szmuglował stamtąd swe wyśmiewające władcę broszury w gipsowych popiersiach Napoleona III. Pisał później o tym: „Do głowy wciskaliśmy mu aż 20 broszur. Nigdy nie miał tyle w głowie”.

*

 

Pewnego razu cesarz Austrii Ferdynand I wyraził życzenie, by wziąć udział w polowaniu, ale koniecznie na orły. Łowczy dworski wynalazł więc gdzieś jakiegoś starego, niemal już ślepego orła i odbyło się „polowanie”, podczas którego równocześnie z cesarzem miał sam wystrzelić. Ptaka upolowano, ale cesarz zadowolony nie był. Spodziewał się bowiem, że orzeł będzie – jak na herbie – dwugłowy.

*

 

W 1849 r. w Petersburgu wykryto spisek polityczny. Wśród aresztowanych i osadzonych w więzieniu znalazł się sztabskapitan lejbgwardii jegierskiego pułku I.S. Lwow. Podczas śledztwa okazało się, że został aresztowany omyłkowo, toteż zwolniono go natychmiast. Wkrótce potem odbyła się defilada na Polu Marsowym. Gdy defilował jegierski pułk, cesarz Mikołaj I zatrzymał 2. batalion i zawezwał do siebie sztabskapitana Lwowa. Na placu wypełnionym państwowymi osobistościami i wojskiem zapanowała martwa cisza. Nagle rozległ się głos cesarza:

– Sztabskapitanie Lwow, został pan omyłkowo podejrzany o zbrodnicze wystąpienie przeciwko państwu. Przed całym wojskiem i przed narodem proszę pana o wybaczenie.

Młody niemiecki hrabia chciał wstąpić do armii amerykańskiej. Polecony przez pruskie poselstwo, zwrócił się do prezydenta Lincolna. Podczas audiencji zaczął się przechwalać, ile wieków liczy jego ród.

– Niech pan nie bierze tego sobie zanadto do serca – przerwał mu Lincoln. – Jeśli okażesz się, panie hrabio, dobrym żołnierzem, u nas pochodzenie zupełnie panu nie zaszkodzi.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

Piotr Bożejewicz

Chińska hiszpanka z Ameryki

W czasie wojny zwykły czytelnik gazet więcej wiedział o epidemii grypy w Hiszpanii niż we własnym mieście, bo tylko w państwach neutralnych cenzura nie wydzielała informacji

Dwaj na cokołach

Pomniki mają tendencję do uwznioślania nawet najgłupszych idei. Z błaznów i zbrodniarzy potrafią robić świętych

Chińska hiszpanka z Ameryki

W czasie wojny zwykły czytelnik gazet więcej wiedział o epidemii grypy w Hiszpanii niż we własnym mieście, bo tylko w państwach neutralnych cenzura nie wydzielała informacji

Humor

FOTOPLASTYKON - „Dodek”, czyli warszawski cwaniak

Adolf Dymsza przed wojną należał do najjaśniejszych (i najzabawniejszych) gwiazd kina oraz scen kabaretowo-rewiowych II RP. Bezsprzecznie zasłużył na miano „króla polskiej komedii”, a to za sprawą wykreowanej przez siebie postaci „Dodka”, warszawskiego cwaniaka o smutnym spojrzeniu, na wzór Charliego Chaplina czy Bustera Keatona. Niezastąpiony był m.in. w „ABC miłości”, „Dodku na froncie” czy „Sportowcu mimo woli”. Ciekawy duet stworzył z Eugeniuszem Bodo w „Pawle i Gawle” oraz „Robercie i Bertrandzie”. Przed wybuchem wojny aktor uwielbiał jazdę samochodem, zimą „wyskakiwał” na narty, a latem chętnie grał w piłkę nożną. Mało kto wie, że Adolf Dymsza w czasie niemieckiej okupacji przez pół roku ukrywał w swym domu Mieczysława L. Kittaya, znanego iluzjonistę żydowskiego pochodzenia. Ale także wtedy aktor występował w tzw. jawnych teatrach, za co po wyzwoleniu sąd koleżeński ZASP ukarał go pięcioletnim zakazem grania na warszawskich scenach, co odcisnęło swe piętno na dalszych losach przedwojennego „króla polskiej komedii”. Więcej o życiu Adolfa Dymszy i jego zawodowych sukcesach czytaj na s. 84.