Powiększenie

źródło: GETTY IMAGES

Jak MacArthur ocalił Kempeitai

HUBERT KOZIEŁ

Amerykańscy okupanci pomogli funkcjonariuszom japońskiej służby bezpieczeństwa doskonale odnaleźć się w powojennej rzeczywistości

15 sierpnia 1945 r. w samo południe Japończycy po raz pierwszy usłyszeli głos swojego boskiego władcy, cesarza Hirohito. Lud słuchał, klęcząc i kłaniając się aż do ziemi. Nie wszystko rozumiał z przemowy transmitowanej przez radio. Władca używał wszak archaicznego, dworskiego języka, nieprzystającego do tego, jakim na co dzień posługiwali się zwykli ludzie. Nawet najmniej wykształceni Japończycy rozumieli jednak, że cesarz ogłasza kapitulację kraju, by oszczędzić mu dalszych wojennych zniszczeń. W obliczu straszliwej broni niedawno przetestowanej przez Amerykanów na mieszkańcach Hiroszimy i Nagasaki, w obliczu groźby sowieckiej inwazji na Wyspy Japońskie, przy wyczerpaniu wszelkich zasobów, była to jedyna droga do tego, by cywilizacja Kraju Kwitnącej Wiśni uniknęła zagłady.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Wojna, której zabrakło

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat

Felietony

FOTOPLASTYKON - „Dodek”, czyli warszawski cwaniak

Adolf Dymsza przed wojną należał do najjaśniejszych (i najzabawniejszych) gwiazd kina oraz scen kabaretowo-rewiowych II RP. Bezsprzecznie zasłużył na miano „króla polskiej komedii”, a to za sprawą wykreowanej przez siebie postaci „Dodka”, warszawskiego cwaniaka o smutnym spojrzeniu, na wzór Charliego Chaplina czy Bustera Keatona. Niezastąpiony był m.in. w „ABC miłości”, „Dodku na froncie” czy „Sportowcu mimo woli”. Ciekawy duet stworzył z Eugeniuszem Bodo w „Pawle i Gawle” oraz „Robercie i Bertrandzie”. Przed wybuchem wojny aktor uwielbiał jazdę samochodem, zimą „wyskakiwał” na narty, a latem chętnie grał w piłkę nożną. Mało kto wie, że Adolf Dymsza w czasie niemieckiej okupacji przez pół roku ukrywał w swym domu Mieczysława L. Kittaya, znanego iluzjonistę żydowskiego pochodzenia. Ale także wtedy aktor występował w tzw. jawnych teatrach, za co po wyzwoleniu sąd koleżeński ZASP ukarał go pięcioletnim zakazem grania na warszawskich scenach, co odcisnęło swe piętno na dalszych losach przedwojennego „króla polskiej komedii”. Więcej o życiu Adolfa Dymszy i jego zawodowych sukcesach czytaj na s. 84.