Powiększenie

Polscy lotnicy na Okęciu pół roku przed wybuchem II wojny światowej. Na pierwszym planie 112. Eskadra Myśliwska

Zapomniane lotnisko asów

Tomasz Skłodowski

Trzeciego dnia wojny nad podwarszawską Zielonką rozegrała się najbardziej spektakularna walka powietrzna kampanii wrześniowej. Wsławił się w niej por. Wojciech Januszewicz z Brygady Pościgowej

Przed południem 3 września 1939 do Warszawy zbliżała się formacja bombowców Heinkel He 111 osłaniana przez około 25 ciężkich myśliwców Messerschmitt Bf 110. Z lotniska w Zielonce wystartowało 18 polskich myśliwców. Bitwa powietrzna rozpoczęła się nad Radzyminem i Markami. Podczas pierwszej wymiany ognia por. Januszewicz wystrzelał całą amunicję, nie uzyskując trafień. Po lądowaniu i szybkim uzupełnieniu magazynków ponownie znalazł się w powietrzu, ale przeciwnika w powietrzu już nie zastał, wrócił więc na lotnisko.

Gdy wysiadł z kabiny, nad Zielonkę nadleciały cztery Me 110. Januszewicz poderwał do lotu najbliższy samolot P. 11c. Na lotnisku nie było innego pilota, który mógłby razem z nim stawić czoło messerschmittom. Później opowiadał: „Nabrałem około 600 m, gdy jeden z Me 110 przypikował nad lotnisko i otworzył ogień. Nie pozostawało mi nic innego, jak zrobić skręt przez plecy i zaatakować. Spojrzałem przez celownik. (...) Oddałem serię z odległości 150 m. Następnie Me 110 wyrwał do góry i zrobił gwałtowny wiraż w lewo. W to mi graj. Zawiązuję skręt i z odległości 50 m rżnę serię przed i w stanowisko pilota. Me 110 robi gwałtowny skręt w prawo, dodaje gazu i lekko pikuje. Trochę się chwieje, ale to pewnie pilot ze strachu kiwa maszyną i wyrywa w kierunku Prus. Nie zdążyłem pomyśleć o wirażu w prawo, gdy poza sobą z lewej strony usłyszałem znaną mi melodię, a przed śmigłem zobaczyłem białe prześcieradło ze smug pocisków nieprzyjaciela. Szybszy odruch niż decyzja i maszyna w korkociągu wali się do ziemi. Podczas pierwszej zwitki ujrzałem wroga nad sobą w górze, a podczas drugiej wyprowadziłem na wysokości 100 m (10 dni paki w czasie pokoju) i podciągnąłem do góry.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Kosmiczna epopeja

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat