Powiększenie

Zagadkowe samobójstwo

red.

Mimo że minęło już niemal 66 lat, przyczyny śmierci Jana Masaryka, ministra spraw zagranicznych Czechosłowacji, nadal budzą wątpliwości

Na dziecińcu Pałacu Czernińskiego przy placu Loretańskim wcześnie rano 10 marca 1948 r. znaleziono ciało ministra spraw zagranicznych Czechosłowacji Jana Masaryka. Na miejscu zdarzenia oprócz policji znaleźli się także wysocy urzędnicy państwowi. Kilka godzin później opublikowano oficjalny komunikat o samobójczej śmierci polityka, o której zdecydował z powodu choroby połączonej z bezsennością. Według tego dokumentu Jan Masaryk wyskoczył z okna łazienki w swoim służbowym mieszkaniu.

Kariera czarującego bon vivanta

Jan Masaryk był synem Tomasza Garrigue Masaryka: prezydenta legendy, polityka cieszącego się niekwestionowanym szacunkiem za granicą i – co zwykle bywa o wiele trudniejsze – również w kraju. Rodzice byli dla Jana i jego rodzeństwa bardzo ważnymi osobami. Choć nie brakowało mu inteligencji, nie wyróżniał się specjalnie jako uczeń, a później jako student. Przez sześć lat uczył się i pracował w USA. Podczas I wojny światowej był oficerem w armii austro-węgierskiej i walczył na froncie polskim. Po powstaniu Czechosłowacji wstąpił do korpusu dyplomatycznego i początkowo trafił jako chargé d'affaires na placówkę w Stanach Zjednoczonych, a później do przedstawicielstwa w Londynie, w którym w latach 1925–1938 sprawował funkcję ambasadora. Szerokim echem w środowisku polityków odbiło się jego wystąpienie w niższej izbie parlamentu brytyjskiego 14 września 1937 r. W wygłoszonej tam mowie ostrzegał przed groźnym rozwojem nazizmu w Niemczech i apelował o stworzenie wspólnej polityki bezpieczeństwa. Bezskutecznie. W geście protestu przeciwko postanowieniom układu monachijskiego, nazywanego przez Masaryka „zdradą monachijską", i jego sygnatariuszom – szczególnie przedstawicielom Francji i Anglii – zrezygnował ze stanowiska.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Paweł Łepkowski

Kosmiczna epopeja

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Tym żył świat